"Sekret" termoizolacyjności pokryć tkwi głównie w ich REFLEKSYJNOŚCI, czyli zdolności odbijania promieniowania cieplnego. Cecha ta, znana i wykorzystywana w przypadku innych materiałów (np. ekrany odbijające energię cieplną w instalacjach ogrzewania podłogowego), została uaktywniona również w przypadku farb, mas i tynków.
Powierzchnie pokryte powłokami termoizolacyjnymi są w stanie odbijać nawet do 96% docierającej do nich energii cieplnej. Mówiąc o wspomnianej energii, należy mieć na myśli (używając języka potocznego), zarówno "ciepło" jak i "zimno", gdyż każde "ciało fizyczne" jest emitorem energii cieplnej, począwszy od temperatury ok. -273 stopni Celsjusza, czyli od tzw. zera absolutnego. Oznacza to, że powłoka farby zabezpiecza przed działaniem zarówno niskich jak i wysokich temperatur.
Jednym ze składników pokryć IZOLPLUS#, wpływajacym znacząco na efekt termoizolacyjności są mikrosfery o grubości ścianek 1-2 mikrometrów i średnicy 4-10 mikrometrów (zbliżonej do średnicy włosa ludzkiego) - próżniowe lub wypełnione gazem. W procesie produkcji, z wnętrza części mikrosfer usuwane jest powietrze z i zastępowane próżnią. Podczas wysychania farby, mikrosfery zostają zagęszczone, tworząc szczelną barierę ochronną, utrudniającą przenikanie energii cieplnej w obu kierunkach. Mikrosfery cechują się bardzo dużą wytrzymałością na zgniatanie (do 6oo funtów/cal), ich temperatura topnienia wynosi 1800oC, a bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła wynosi ok. k=0,1W/m2x K.
Stosowanie pokryć odbijających promieniowanie cieplne pozwala znacznie poprawić termoizolacyjność obiektów poprzez ograniczenie przemarzania pomalowanych przegród zimą, a także zbytniego ich nagrzewania latem. W praktyce przekłada się to na konkretne oszczędności w kosztach ogrzewania rzędu 15% oraz komfort chłodnego wnętrza przy wysokich temperaturach zewnętrznych ( oszczędności na urządzeniach klimatyzacyjnych do 40% )